Skip to content

53 Columbia StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1982
Commercial

Last Sale Price
$579,500
Last Sale Date
Jun 6, 2017

Property Information

Block116
Lot121
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0051

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings0
ZoningI
Sq Footage3,200
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,000
39%
Improvement Value:$665,000
61%
Total Assessment$1,097,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,603+1.9%
2024$19,243+5.6%
2023$18,221+1.6%
2022$17,929+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$579,500

To:

Sq Ft3,200DeedBook 20170, Page 51755

Property Built

Built

Year Built: 1982