Skip to content

19 Liberty StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1910

Last Sale Price
$108,000
Last Sale Date
May 2, 2000

Property Information

Block117
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0045

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings4
ZoningI
Sq Footage3,600
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$212,500
28%
Improvement Value:$546,900
72%
Total Assessment$759,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,429+1.9%
2024$17,109+5.6%
2023$16,201+1.6%
2022$15,941+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$108,000

To:

Sq Ft3,600DeedBook 5693, Page 383

Property Built

Built

Year Built: 1910