Skip to content

220 Watchung AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1998

Last Sale Price
$14,900
Last Sale Date
Jun 3, 1997

Property Information

Block119
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0045

Building Details

Building Class45
Description2176 S.F.
Dwellings2
ZoningB-1
Sq Footage2,216
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$231,800
40%
Improvement Value:$348,000
60%
Total Assessment$579,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,312-17.4%
2024$13,693+30.2%
2023$10,515+1.6%
2022$10,346+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$14,900

To:

Sq Ft2,216DeedBook 5484, Page 840