Skip to content

140 High StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 29, 2004

Property Information

Block121
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0046

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,517
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,700
38%
Improvement Value:$247,700
62%
Total Assessment$397,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,808+1.9%
2024$9,628+5.6%
2023$9,117+1.6%
2022$8,971+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,517DeedBook 6094, Page 274

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5041, Page 935

Property Built

Built

Year Built: 1925