Skip to content

102 Watson AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jan 13, 2017

Property Information

Block130
Lot67
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0049

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,483
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,000
40%
Improvement Value:$236,300
60%
Total Assessment$395,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,071+1.9%
2024$9,886+5.6%
2023$9,361+1.6%
2022$9,211+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,437DeedBook 20170, Page 9203

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 5144, Page 541

Property Sale

Sale
$68,500
DeedBook 4835, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1925