Skip to content

160 High StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1900

Last Sale Price
$106,000
Last Sale Date
Jul 5, 1991

Property Information

Block121
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0046

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage1,748
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,500
39%
Improvement Value:$277,300
61%
Total Assessment$452,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,609+1.9%
2024$10,414+5.6%
2023$9,862+1.6%
2022$9,703+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$106,000

To:

Sq Ft1,748DeedBook 5175, Page 742

Property Built

Built

Year Built: 1900