Skip to content

172 High StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1910

Last Sale Price
$449,250
Last Sale Date
Oct 29, 2021

Property Information

Block121
Lot67
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0046

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,472
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,000
27%
Improvement Value:$456,700
73%
Total Assessment$627,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,881+1.9%
2024$12,645+5.6%
2023$11,974+1.6%
2022$11,781+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$449,250

To:

Sq Ft2,472DeedBook 20211, Page 35104

Property Sale

Sale
$192,090
DeedBook 6132, Page 942

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5045, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1910