Skip to content

177 High StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1957

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 30, 1997

Property Information

Block122
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0046

Building Details

Building Class45
Description1SF2G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,028
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,000
34%
Improvement Value:$338,800
66%
Total Assessment$509,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,459+1.9%
2024$12,231+5.6%
2023$11,582+1.6%
2022$11,395+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft2,028DeedBook 5502, Page 930

Property Built

Built

Year Built: 1957