Skip to content

181 High StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1911

Last Sale Price
$122,115
Last Sale Date
Feb 15, 2014

Property Information

Block122
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0046

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage1,215
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,800
35%
Improvement Value:$257,400
65%
Total Assessment$395,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,162+1.9%
2024$8,994+5.6%
2023$8,516+1.6%
2022$8,380+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$122,115

To:

Sq Ft1,215DeedBook 12489, Page 8578

Property Sale

Sale
$275,500
DeedBook 12098, Page 5244

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 6065, Page 457

Property Sale

Sale
$148,900
DeedBook 5739, Page 607

Property Sale

Sale
$145,400
DeedBook 4957, Page 481

Property Built

Built

Year Built: 1911