Skip to content

106 Whittlesey AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 10, 2023

Property Information

Block123
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0050

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,496
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,000
32%
Improvement Value:$369,500
68%
Total Assessment$540,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,755+1.9%
2024$14,484+5.6%
2023$13,715+1.6%
2022$13,495+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,496DeedBook 20190, Page 20329Recorded3/5/2019

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5257, Page 378

Property Built

Built

Year Built: 1967