Skip to content

95 Watson AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 14, 2010

Property Information

Block129
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0049

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings3
ZoningR-T
Sq Footage2,424
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
33%
Improvement Value:$373,500
67%
Total Assessment$553,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,869+1.9%
2024$13,615+0.4%
2023$13,558+1.6%
2022$13,340+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5439, Page 289

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4938, Page 555

Property Built

Built

Year Built: 1970