Skip to content

15 John StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1891

Last Sale Price
$82,500
Last Sale Date
Dec 29, 1987

Property Information

Block125
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0050

Building Details

Building Class45
Description2SFR
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,110
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$189,000
39%
Improvement Value:$301,900
61%
Total Assessment$490,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,415+1.9%
2024$11,205+5.6%
2023$10,611+1.6%
2022$10,440+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$82,500

To:

Sq Ft2,110DeedBook 5011, Page 388

Property Built

Built

Year Built: 1891