Skip to content

57 Washington StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$110,500
Last Sale Date
Feb 24, 1995

Property Information

Block125
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0050

Building Details

Building Class45
Description2SF3G
Dwellings2
ZoningB-1
Sq Footage1,601
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,200
37%
Improvement Value:$276,900
63%
Total Assessment$442,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,012+1.9%
2024$8,847+5.6%
2023$8,377+1.6%
2022$8,242+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$110,500

To:

Sq Ft1,601DeedBook 5355, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1950