Skip to content

171 Watson AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1911

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Jan 7, 2021

Property Information

Block125
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0050

Building Details

Building Class45
DescriptionCO/
Dwellings3
ZoningR-T
Sq Footage2,526
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,200
30%
Improvement Value:$427,100
70%
Total Assessment$612,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,979+1.9%
2024$14,704+5.6%
2023$13,924+1.6%
2022$13,700+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$242,000

To:

Sq Ft2,526DeedBook 20210, Page 12791

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 12074, Page 1633

Property Sale

SaleMulti
$167,000
DeedBook 5312, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1911