Skip to content

118 Franklin AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 25, 2025

Property Information

Block126
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0049

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,563
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,500
37%
Improvement Value:$303,700
63%
Total Assessment$480,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,089+1.9%
2024$11,867+5.6%
2023$11,238+1.6%
2022$11,057+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5320, Page 735

Property Built

Built

Year Built: 1925