Skip to content

77 Whittlesey AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1920

Last Sale Price
$419,500
Last Sale Date
Aug 23, 2021

Property Information

Block126
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0049

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage1,764
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,800
33%
Improvement Value:$283,600
67%
Total Assessment$421,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,057+1.9%
2024$9,872+5.6%
2023$9,348+1.6%
2022$9,198+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$419,500

To:

Sq Ft1,764DeedBook 20211, Page 17087

Property Sale

Sale
$185,750

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 20160, Page 2521Recorded1/11/2016

Property Sale

Sale
$299,900
DeedBook 6134, Page 843

Property Sale

Sale
$149,400
DeedBook 5673, Page 366

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 5622, Page 550

Property Sale

Sale
$154,900
DeedBook 5095, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1920