Skip to content

120 Franklin AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Dec 3, 1998

Property Information

Block126
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0049

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,563
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$148,800
26%
Improvement Value:$423,500
74%
Total Assessment$572,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,815+1.9%
2024$12,580+5.6%
2023$11,913+1.6%
2022$11,721+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft2,563DeedBook 5578, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1925