Skip to content

75 High StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2022

Property Information

Block130
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0049

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage2,764
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,000
30%
Improvement Value:$390,500
70%
Total Assessment$561,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,420+1.9%
2024$15,137+53.3%
2023$9,875+1.6%
2022$9,716+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5764, Page 681

Property Built

Built

Year Built: 1910