Skip to content

99-101 High StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1921
Apartment

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jan 27, 2012

Property Information

Block130
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0049

Building Details

Building Class10
Description3SF
Dwellings6
ZoningR-T
Sq Footage6,477
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,000
22%
Improvement Value:$756,000
78%
Total Assessment$966,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,141+1.9%
2024$19,771+5.6%
2023$18,722+1.6%
2022$18,421+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft6,477DeedBook 12351, Page 1684

Property Sale

Sale
$333,000
DeedBook 6048, Page 712

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 5881, Page 59

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 4808, Page 443

Property Built

Built

Year Built: 1921