Skip to content

47 Watchung AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1920

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jun 21, 2017

Property Information

Block131
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0049

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,235
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
42%
Improvement Value:$246,800
58%
Total Assessment$426,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,979+1.9%
2024$8,814+5.6%
2023$8,347+1.6%
2022$8,212+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft1,451DeedBook 20170, Page 74230

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 12187, Page 1039

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 6107, Page 749

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4853, Page 814

Property Built

Built

Year Built: 1920