Skip to content

134 High StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$188,000
Last Sale Date
Aug 5, 2019

Property Information

Block121
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0046

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,258
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,800
37%
Improvement Value:$230,600
63%
Total Assessment$368,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,242+1.9%
2024$9,072+5.6%
2023$8,590+1.6%
2022$8,452+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$188,000

To:

Sq Ft1,258DeedBook 20191, Page 5260

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4971, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1925