Skip to content

52 High StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 18, 2024

Property Information

Block131
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0049

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,557
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,000
35%
Improvement Value:$319,600
65%
Total Assessment$490,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,163+1.9%
2024$9,971+5.8%
2023$9,429+1.7%
2022$9,273+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,557DeedBook 20240, Page 77358

Property Built

Built

Year Built: 1925