Skip to content

60 High StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1910

Last Sale Price
$271,500
Last Sale Date
May 15, 2019

Property Information

Block131
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0049

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,308
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,800
40%
Improvement Value:$209,500
60%
Total Assessment$347,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,181+1.9%
2024$9,012+5.6%
2023$8,534+1.6%
2022$8,397+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$271,500

To:

Sq Ft1,033DeedBook 20190, Page 47758

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 5999, Page 568

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 5392, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1910