Skip to content

98 High StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 10, 2003

Property Information

Block131
Lot63
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0049

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,734
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,000
32%
Improvement Value:$360,600
68%
Total Assessment$531,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,904+1.9%
2024$12,667+5.6%
2023$11,995+1.6%
2022$11,802+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5486, Page 53

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5072, Page 708

Property Built

Built

Year Built: 1925