Skip to content

1 Watson AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1910

Last Sale Price
$267,000
Last Sale Date
Aug 29, 2019

Property Information

Block134
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0048

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,052
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,700
41%
Improvement Value:$228,000
59%
Total Assessment$388,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,679+1.9%
2024$8,520+5.6%
2023$8,068+1.6%
2022$7,938+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$267,000

To:

Sq Ft1,052DeedBook 20190, Page 90650

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5352, Page 443

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4928, Page 827

Property Built

Built

Year Built: 1910