Skip to content

129 Chestnut StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1920

Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block137
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0057

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage1,600
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
34%
Improvement Value:$294,800
66%
Total Assessment$446,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,651+1.9%
2024$10,456+5.6%
2023$9,901+1.6%
2022$9,742+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920