Skip to content

23 Maple StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 28, 2022

Property Information

Block139
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0058

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage1,348
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,000
37%
Improvement Value:$247,000
63%
Total Assessment$392,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,619+1.9%
2024$8,460+5.6%
2023$8,011+1.6%
2022$7,883+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 5684, Page 487

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5352, Page 920

Property Built

Built

Year Built: 1923