Skip to content

47 Maple StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1896

Last Sale Price
$277,000
Last Sale Date
Jul 3, 2018

Property Information

Block139
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0058

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,130
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
47%
Improvement Value:$203,800
53%
Total Assessment$383,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,239+1.9%
2024$8,088+5.6%
2023$7,659+1.6%
2022$7,536+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$277,000

To:

Sq Ft1,130DeedBook 20180, Page 59056

Property Sale

Sale
$191,000
DeedBook 6049, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1896