Skip to content

31 Maple StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1906

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 26, 2021

Property Information

Block139
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0058

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,452
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
42%
Improvement Value:$252,200
58%
Total Assessment$432,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,422+1.9%
2024$10,231+5.6%
2023$9,688+1.6%
2022$9,532+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,452DeedBook 20211, Page 44291

Property Sale

SaleMulti
$375,000
DeedBook 6382, Page 377

Property Sale

SaleMulti
$158,000
DeedBook 5698, Page 659

Property Sale

SaleMulti
$66,000
DeedBook 5603, Page 430

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 5321, Page 875

Property Built

Built

Year Built: 1906