Skip to content

32 Harrison AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1910

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Nov 28, 2000

Property Information

Block139
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0058

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage3,870
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$154,800
22%
Improvement Value:$535,300
78%
Total Assessment$690,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,499+1.9%
2024$13,251+5.6%
2023$12,548+1.6%
2022$12,346+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft3,870DeedBook 5739, Page 491

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5056, Page 793

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5021, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1910