Skip to content

22 Kirk StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1920

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Mar 10, 2022

Property Information

Block139
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0058

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,614
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$167,600
37%
Improvement Value:$285,200
63%
Total Assessment$452,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,499+1.9%
2024$11,288+5.6%
2023$10,689+1.6%
2022$10,517+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft1,614DeedBook 20220, Page 29203

Property Sale

Sale
$256,900
DeedBook 6012, Page 437

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5645, Page 451

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5387, Page 618

Property Built

Built

Year Built: 1920