Skip to content

20 Kirk StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1918

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
May 24, 2006

Property Information

Block139
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0058

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage838
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$183,900
58%
Improvement Value:$131,700
42%
Total Assessment$315,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,141+1.9%
2024$7,991+5.6%
2023$7,567+1.6%
2022$7,446+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft838DeedBook 6343, Page 255

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 4872, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1918