Skip to content

45 Wilfred Street(Unit C0012)West Orange, NJ 07052

Built 1968

Last Sale Price
$238,000
Last Sale Date
Jul 17, 2024

Property Information

Block140.02
Lot61.01
QualifierC0012
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0068

Building Details

Building Class35
Description1SB/732
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage732
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,000
54%
Improvement Value:$110,700
46%
Total Assessment$240,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,626+1.9%
2024$7,486+5.6%
2023$7,088+1.6%
2022$6,974+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$238,000

To:

Sq Ft732DeedBook 20240, Page 45304

Property Sale

Sale
$111,900
DeedBook 5049, Page 495

Property Built

Built

Year Built: 1968