Skip to content

45 Wilfred Street(Unit C0032)West Orange, NJ 07052

Built 1968

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jun 19, 2006

Property Information

Block140.02
Lot61.01
QualifierC0032
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0068

Building Details

Building Class35
Description1SB/732
Dwellings1
ZoningR-TG
Sq Footage732
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,000
54%
Improvement Value:$110,700
46%
Total Assessment$240,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,855+1.9%
2024$5,748+5.6%
2023$5,443+1.6%
2022$5,355+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft732DeedBook 6375, Page 393

Property Built

Built

Year Built: 1968