Skip to content

170 Maple StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1927

Last Sale Price
$277,000
Last Sale Date
Aug 17, 2009

Property Information

Block145
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0066

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,584
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
41%
Improvement Value:$259,000
59%
Total Assessment$439,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,272+1.9%
2024$10,083+5.6%
2023$9,548+1.6%
2022$9,395+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$277,000

To:

Sq Ft1,584DeedBook 12214, Page 1140

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5601, Page 792

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 5103, Page 792

Property Built

Built

Year Built: 1927