Skip to content

165 Maple StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1927

Last Sale Price
$381,000
Last Sale Date
Aug 11, 2021

Property Information

Block146
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0066

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,303
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$162,500
38%
Improvement Value:$263,100
62%
Total Assessment$425,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,031+1.9%
2024$10,828+5.6%
2023$10,254+1.6%
2022$10,089+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$381,000

To:

Sq Ft1,303DeedBook 20211, Page 29372

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,303DeedBook 20170, Page 17609Recorded2/28/2017

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 6288, Page 743

Property Built

Built

Year Built: 1927