Skip to content

6 James CourtWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Dec 19, 2016

Property Information

Block146
Lot62
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0066

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,392
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,100
38%
Improvement Value:$300,500
62%
Total Assessment$488,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,150+1.9%
2024$11,927+5.6%
2023$11,294+1.6%
2022$11,113+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,660DeedBook 20170, Page 2188

Property Built

Built

Year Built: 1930