Skip to content

5 Calvin TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1913

Last Sale Price
$294,000
Last Sale Date
Aug 28, 2013

Property Information

Block148
Lot81
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0071

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,504
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,500
48%
Improvement Value:$326,100
52%
Total Assessment$625,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,181+1.9%
2024$12,939+5.6%
2023$12,252+1.6%
2022$12,055+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$294,000

To:

Sq Ft1,704DeedBook 12460, Page 4495

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4815, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1913