Skip to content

Eagle Street(Block 152.19 Lot 1062)West Orange, NJ 07052

Vacant Land

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Jun 17, 1988

Property Information

Block152.19
Lot1062
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0080

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningR-6
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$52,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$656+1.9%
2024$644+5.6%
2023$610+1.6%
2022$600+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000

To:

DeedBook 5033, Page 68