Skip to content

559-561 Eagle Rock AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Dec 15, 2017

Property Information

Block152.19
Lot1056
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0080

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,078
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,200
44%
Improvement Value:$239,700
56%
Total Assessment$427,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,106+1.9%
2024$8,939+5.6%
2023$8,464+1.6%
2022$8,328+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,078DeedBook 20180, Page 1887

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 5487, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1930