Skip to content

91 Clarken DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Jan 7, 2021

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0079
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionC1/2000/2BIG
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage2,023
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
41%
Improvement Value:$346,300
59%
Total Assessment$586,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,607+1.9%
2024$15,321+5.6%
2023$14,508+1.6%
2022$14,274+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft2,023DeedBook 20210, Page 15212

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 12321, Page 4872

Property Sale

Sale
$231,280
DeedBook 5295, Page 839

Property Built

Built

Year Built: 1993