Skip to content

131 Clarken DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$596,000
Last Sale Date
Jul 14, 2023

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0089
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionC1/2000/2BIG
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage2,023
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
41%
Improvement Value:$346,000
59%
Total Assessment$586,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,387+1.9%
2024$15,104+5.6%
2023$14,303+1.6%
2022$14,073+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$596,000

To:

Sq Ft2,023DeedBook 20230, Page 44444

Property Sale

Sale
$374,900
Sq Ft2,023DeedBook 20201, Page 19717Recorded12/2/2020

Property Sale

Sale
$248,900
DeedBook 5436, Page 666

Property Sale

Sale
$240,075
DeedBook 5317, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1993