Skip to content

23 Woods End RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1936

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Feb 27, 2012

Property Information

Block166
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0101

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,820
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$294,400
38%
Improvement Value:$480,900
62%
Total Assessment$775,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,272+1.9%
2024$17,937+5.6%
2023$16,985+1.6%
2022$16,712+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,820DeedBook 12356, Page 4803

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 12296, Page 695

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5327, Page 683

Property Built

Built

Year Built: 1936