Skip to content

27 Woods End RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$4,490,000
Last Sale Date
Apr 29, 2004

Property Information

Block166
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0101

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,040
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$295,900
43%
Improvement Value:$385,900
57%
Total Assessment$681,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,926+1.9%
2024$17,597+5.6%
2023$16,663+1.6%
2022$16,395+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$4,490,000

To:

Sq Ft2,040DeedBook 6065, Page 497

Property Sale

Sale
$237,500
DeedBook 5542, Page 661

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 4956, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1930