Skip to content

717 Northfield AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 15, 2015

Property Information

Block166
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0101

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,781
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,500
46%
Improvement Value:$326,500
54%
Total Assessment$607,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,017+1.9%
2024$12,778+5.6%
2023$12,100+1.6%
2022$11,905+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5275, Page 741

Property Built

Built

Year Built: 1961