Skip to content

10 Skyline DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1992

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 11, 1997

Property Information

Block171
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0109

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,614
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$231,300
33%
Improvement Value:$475,400
67%
Total Assessment$706,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,420+1.9%
2024$22,990+5.6%
2023$21,770+1.6%
2022$21,420+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft2,614DeedBook 5494, Page 545

Property Built

Built

Year Built: 1992