Skip to content

18 Skyline DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Aug 23, 2002

Property Information

Block171
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0109

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,748
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$229,200
28%
Improvement Value:$575,400
72%
Total Assessment$804,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,727+1.9%
2024$24,273+5.6%
2023$22,985+1.6%
2022$22,615+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft2,748DeedBook 5925, Page 77

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 4971, Page 445

Property Built

Built

Year Built: 1987