Skip to content

14 Skyline DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$677,500
Last Sale Date
Feb 19, 2015

Property Information

Block171
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0109

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,030
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,400
30%
Improvement Value:$586,900
70%
Total Assessment$842,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,483+1.9%
2024$25,997+5.6%
2023$24,618+1.6%
2022$24,222+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$677,500

To:

Sq Ft3,018DeedBook 12554, Page 2304

Property Sale

Sale
$655,000

From:

To:

Sq Ft3,030DeedBook 12491, Page 7340Recorded4/17/2014

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4857, Page 235