Skip to content

736 Eagle Rock AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1931

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 30, 2024

Property Information

Block177
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0122

Building Details

Building Class45
Description2SF1G
Dwellings6
ZoningR-4
Sq Footage4,124
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$407,600
35%
Improvement Value:$741,100
65%
Total Assessment$1,148,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,937+1.9%
2024$18,590+5.6%
2023$17,603+1.6%
2022$17,320+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5133, Page 107

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4899, Page 671

Property Built

Built

Year Built: 1931