Skip to content

389-391 Valley RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1906

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 9, 2012

Property Information

Block17
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0026

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-M
Sq Footage2,674
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$198,800
32%
Improvement Value:$419,500
68%
Total Assessment$618,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,462+1.9%
2024$13,215+5.6%
2023$12,513+1.6%
2022$12,312+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5599, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1906